Víztisztítás- Miért és hogyan?

A víztisztítás jelentősége megnőtt az utóbbi évtizedekben. A csapvízbe számos olyan szennyeződés kerül, ami káros az emberi szervezetre. Sajnos a szennyvíz telepek nem tudják kiszűrni az összes szennyeződést.
Ebben a cikkben szó lesz a víztisztítási módszerekről, a víztisztítás lépéseiről és a víztisztítás történetéről is.

Az egészséges életmód nem csak az étkezésről és a testmozgásról szól! Ha alapvető alkotó elemünket, a vizet, nem megfelelő módon visszük be szervezetünkbe, akkor nagy kárt okozhatunk. Olyan szennyeződések, mesterséges anyagok vannak a csapvízben és az ásványvizekben, amik bizonyítottan egészség károsítóak.

A csapvízben lévő szennyeződések lehetnek…

  • Fizikai szennyeződés pl. a homok, iszap, zsír.
  • Kémiai szennyeződés pl. a klór, hormonok, nehéz fémek.
  • Biológiai szennyeződés pl. vírusok, baktériumok, gombák.
diok-tiszta-vizben

Víztisztítás lépései

Víztisztítás lépései- Elhatározás

Ahhoz, hogy végül kiváló minőségű vízhez jussunk, először el kell dönteni, hogy kiválasztja az Önnek legideálisabb berendezést. El kell határozni, hogy ezentúl nem elégedik meg a szennyeződések, vegyszerek „alacsony” mennyiségével. Ha Ön elhatározta, hogy víztisztító berendezést szeretne vásárolni, akkor már meg is tette az első lépést.

Víztisztítás lépései- Tervezés

A víztisztítás előzetes tervezést igényel, hiszen a különböző igényekre, elvárásokra különböző megoldások érhetőek el. Fontos figyelembe venni a víz szükséglet mennyiségét, a víztisztítás helyét és az eszközök számát. Azt is meg kell tervezni, hogy mekkora hely áll rendelkezésre és milyen árfekvésű legyen a készülék. Az értékesítő vállalja-e a rendszeres karbantartást is?

Ha szakember segítségét kéri ki, akkor számottevően lerövidül a keresgélésre fordított idő és nagyobb eséllyel kap pontos, személyre szabott válaszokat.

Víztisztítás lépései- Döntés meghozása

Érdemes leszűkíteni a leginkább megfelelő három készülékre és aztán meghozni a döntést! Ki kell választani a legideálisabb készüléket. Víztisztító készülékek között válogathat kínálatunkból!

Víztisztítás lépései- Megvalósítás

Ha eldöntötte, melyik készüléket vásárolja, akkor már csak le kell adni a megrendelést. Majd egyeztetni a szerelővel, aki szakszerűen be tudja szerelni.
Ha ez megtörtént, már csak élvezni kell a kiváló minőségű víz előnyeit!

tiszta-viz

Víztisztítás módszerek

Felsorolok néhány víztisztítási módszert.

Víz forralása

Ha egy fazékba vizet öntünk és hagyjuk 10-15 percig lobogva forrni, akkor elpusztulnak a benne lévő mikroorganizmusok. Természetesen ez nem tökéletes módszer, mert a vegyszerektől nem tisztul meg a víz. Az íze nem biztos, hogy ízleni fog a lecsökkent oxigéntartalom miatt. Azonban, ha átöntögetjük egyik kancsóból a másikba, akkor az oxigéntartalma újra visszaáll.

Klór tabletta

Túraboltokban lehet klór tablettát kapni, aminek a használatával fertőtleníthető a víz. Fontos figyelni az adagolásra, mert ha keveset teszünk bele, akkor nem tisztítja megfelelően a vizet. Ha sokat teszünk bele, akkor viszont a klór szervezetre gyakorolt káros hatása túl magas lesz. Szélsőséges esetben meg is ölhet a túl sok klór. Érdemes betartani a használati útmutatót.

Desztillált víz

Forralás során a lecsapódó párából nyert vizet hívjuk desztillált víznek. Azért desztillált, mert nem tartalmaz semmilyen ásványi anyagot, szennyeződést, vegyszert. Ez a teljesen tiszta ivóvíz!

Vízszűrők

Szakboltokban kaphatóak különböző teljesítményű, árfekvésű kézi vízszűrők. Ezek is praktikus megoldást nyújtanak a víz gyors megszűrésére.

Víztisztítás aktív szénnel

Aktív szénnel számos vízszűrő és víztisztító készülék működik. Az aktív szén megszűri a szennyeződéseket, de bizonyos vegyszereket és az ásványi anyag tartalmat tovább engedi. Mivel a szénmolekulák egymáshoz kapcsolódnak, ezért képes magához vonzani azokat a szennyeződéseket, amik szénmolekulát tartalmaznak. Rendkívül sok szennyeződést magába tud szívni, de időnként cserélni kell a szűrőt, mert eltelítődik.

A csapra szerelhető vízszűrő készülékek, a vízszűrő kancsók, az aktív szenes víztisztítók és még az ozmózis víztisztítók is használnak aktív szenes szűrőt.

Ozmózis víztisztítás

Az ozmózis és fordított ozmózis elvén működő berendezések külön víztisztítási csoportot alkotnak. A lehető leghatékonyabb és legmodernebb módszer a víz megtisztítására.
Az ozmózis membrán a vízvezetékből beáramló vizet kettéosztja tisztított és szennyezett vízre, miután már az aktív szenes szűrő is megszűrte. A vízben található szennyeződések, kémiai anyagok, ásványi anyag tartalom is kiszűrésre kerül, csaknem teljes egészében.

Ha bővebben is érdekli ez a téma, akkor a Fordított ozmózis című cikk is érdekelheti.

Víztisztítás rövid története

Az ókorban víztisztításhoz használtak mandulát, diót, mogyorót, babot is. Az ókori rómaiak és egyiptomiak használtak először csatornázást, amivel a szennyvíz elvezetését és elhelyezését próbálták megoldani. A középkorban jelentősen megnövekedett a szennyezett vizek mennyisége, ezért csak a legszegényebbek itták. Az újkorban, Európában csak az 1850-es évektől jelenik meg a csatornázás. 1907-től kezdik klórozni a vizet.
Napjainkban már rendelkezésre állnak olyan víztisztítási technológiák, amikkel a szennyeződéseket különböző mértékben, különböző hatékonysággal ki tudjuk szűrni. Igény szerint, szinte tökéletesen meg is tudjuk tisztítani a vizet. A Wikipédia víztisztítás cikkében a víztisztítás történetéről is szó esik.

Ha bármilyen kérdése merülne fel a cikkel vagy általában a víztisztítással kapcsolatban, keressen bizalommal!

Megosztás:

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük